tło

Lokalizacja

Dom znajduje się w centrum malowniczej kaszubskiej wsi Sominy położonej na trasie Dziemiany-Bytów w odległości kolejno: 10 km do Dziemian, 35 km do Kościerzyny, 90 km do Trójmiasta, 50 km do Chojnic, a w drugą stronę 19 km do Bytowa.

Wieś Sominy i okolica

Wieś Sominy to miejscowość spokojna i bardzo zadbana, otoczona z każdej strony bezkresem bogatych w grzyby i jagody lasów.

Znajduje się w gminie Bytów, która ze względu na swe położenie jest bardzo lubiana przez wczasowiczów. Atrakcje, noclegi na wysokim poziomie, ciekawe miejsca do zwiedzania gwarantują wspaniałe wakacje.

W okolicy znajduje się wiele urokliwych jezior: duże Jezioro Somińskie połączone z Dywańskim, a z drugiej strony z Kruszyńskim oraz szczególnie lubiane przez mieszkańców Somin pobliskie Jezioro Skoszewskie.

Na terenie Somin znajduje się stary, wciąż funkcjonujący poniemiecki kościółek, teraz katolicki, sklep spożywczy, bar z ogrodem przy jeziorze serwujący m.in. dania ze świeżych lokalnych ryb, dwie restauracje w pobliskich ośrodkach "Uroczysko" i "Kaszubski Bór" oraz stadnina koni.

Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do gości odwiedzanych miejscowość. Chętnie oferują na sprzedaż własne wyroby spożywcze i swojskie płody rolne takie jak masło, mleko, twarogi, jajka, ryby świeżo złowione lub wędzone. Oferują też usługi związane z przewozami bryczką, rowery wodne czy spływy kajakowe.

Na placu starej zabytkowej szkoły znajduje się mały amfiteatr oraz plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Od tego placu wzdłuż jeziora ciągnie się kręta ścieżka spacerowa w formie promenady aż do położonych po przeciwnej stronie wsi baru i przystani.

Atrakcje

Ze względu na malowniczość i różnorodność terenu Kaszub, historyczną i kulturalną spuściznę regionu, istniejącą infrastrukturę oraz bieżące wydarzenia każdy przyjeżdżając do Somin może znaleźć ofertę dla siebie, która uatrakcyjni jego wypoczynek. Poniżej znajdziecie Państwo nasze sugestie dotyczące właśnie takich propozycji.

Aktywny wypoczynek

Sporty wodne

Bardzo dbamy by brzeg Jeziora Somińskiego przylegający do ogrodu naszego domu był przygotowany dla Państwa.

Znajduje się na nim ławeczka, huśtawka z widokiem na jezioro a w wodę wychodzi kilkumetrowy pomost.

Wprawdzie nie jest możliwe zarezerwowanie plaży do wyłącznej dyspozycji naszych gości jednak obecność dwóch publicznych kąpielisk we wsi sprawia, że przy posesji zachowana zostaje w dużym stopniu Państwa prywatność.

Brzeg jest przez kilka metrów bardzo płytki i piaszczysty co sprawia że zabawa w wodzie dla małych dzieci jest bezpieczna i przyjemna. Dalej marglowe dno jeziora jest w naturalny sposób nieco zamulone.

Entuzjaści skoków do wody mogą korzystać z deski surfingowej by wypłynąć na głębszą toń.

Korzystając z 4 kajaków przygotowanych dla Państwa (2 dwuosobowych i 2 jednoosobowych) lub łodzi można wybrać się na wycieczkę wzdłuż brzegów Jeziora Somińskiego odwiedzić którąś z wysp na jego środku lub kuriozalną mieliznę na wysokości półwyspu czy przeprawić się pod mostem na mniejsze Jezioro Dywańskie.

Rowery wodne można wynająć u naszych sąsiadów, kilka domów dalej a rowery, deski windsurfingowe oraz żaglówki w pobliskim Ośrodku "Kaszubski Bór".

Polecamy również odwiedziny nad mniejszym ale bardzo pięknym Jeziorem Skoszewskim, w którym mieszkańcy Somin szczególnie lubią się kąpać ze względu na cieplejszą wodę i piaszczyste dno. Można wybrać się tam zarówno pieszo wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Somińskiego jak i samochodem skręcając w lewo przy barze w Sominach a potem w prawo  już w Skoszewie.

 

Marsze, wędrówki i wycieczki rowerowe

Okoliczne lasy pełne są ścieżek, szlaków i leśnych dróg zapraszających do spacerów i wypraw na rowerach. Kilka rowerów jest w domu do Państwa dowolnej dyspozycji.

Dla ambitnych dobrym wyzwaniem może być marsz dookoła Jeziora Somińskiego ok. 13,5km i nieco ponad 4 godz. długi piechotą. Pozostali mogą tę trasę spróbować pokonać rowerem.

Można oczywiście wybrać się tylko zachodnim brzegiem jeziora do pobliskiego Skoszewa oddalonego 2km od domu na przykład po świeże lub wędzone ryby z tamtejszej hodowli na następną kolację.

Szczególnie miły jest też spacer do pięknego Dywana. Należy udać się szosą w stronę Dziemian, tuż za mostem zejść na lewo i trzymając się brzegu Jeziora Dywańskiego dojść do pola biwakowego na jego końcu. Stamtąd należy kontynuować drogą jeszcze ok. 1 km aż dojdzie się najpierw do leśniczówki a potem do młyna i kawiarenki z najlepszą kawą w okolicy oraz widokiem na czarujący staw. Długość trasy ok. 5km.

 

Spływy kajakowe

Niezaprzeczalnie zapisującym się w pamięci przeżyciem jest udział w spływie kajakowym w dół którejś z rzeczek wijących się przez kaszubskie lasy i łąki. Jest wiele możliwych tras, z których można wybrać właściwą dla siebie.

Umiejętność pływania nie jest warunkiem do dołączenia się do takiej przygody, większość rzek jest bowiem bardzo płytka a w razie ewentualnego wywrócenia się kajaka chroni zawsze obowiązkowa ratunkowa kamizelka.

Oczywiście ważny jest wybór odpowiedniej trasy dostosowanej do sił i planowanego czasu. Najłatwiejsze spływy to te, które omijają męczące przeprawy przez jeziora.

Zarówno nasi sąsiedzi w Sominach takie spływy organizują, jak również wiele innych firm w okolicy.

Polecamy szczególnie spływ trasą rzeki Zbrzycy np. z Leśna do Rolbika lub Laski albo rzeką Wdą z Lipusza do Czarliny.

 

Wędkowanie

Wędkowanie jest bardzo popularne nad Jeziorem Somińskim. Miejsce przy naszym pomoście jest do tego szczególnie dobre ze względu na strumień wpływający tam do jeziora. Można oczywiście wędkować również z łodzi, która dla Państwa przygotowaliśmy. Koniecznie jednak należy wykupić odpowiedni karnet w tutejszym sklepiku.

 

Przejażdżki konne

Ośrodek i stadnina "Kaszubski Bór" w Sominach zapraszają na wypoczynek w siodle.

Jazda zarówno na koniu jaki na kucyku kosztuje ok. 1zł/min.

Możliwa jest też nauka jazdy oraz zorganizowanie kuligów na saniach lub przejażdżek bryczką. (www.kaszubskibor.pl)

Miejsca do odwiedzenia

Spośród wielu ciekawych zakątków południowych Kaszub w najbliższej okolicy polecamy:

Restauracje i sklepy w pobliżu

Wydarzenia sezonowe

Atrakcje dla najmłodszych

Szybki kontakt

Joanna Turzyńska Sominy 17 77-143 Studzienice Telefon stacjonarny+48 58 688 02 06 Telefon komórkowy+48 692 988 961 E-mailSominy17@wp.pl